Bezpieczeństwo w pracy – kurtyny antystatyczne


Jak wiadomo w każdym przedsiębiorstwie trzeba zadbać o bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Lecz jak zabezpieczyć takie miejsca jak malarnie proszkowe, laboratoria i kopalnie przed groźnym wybuchem? W tym celu wykorzystujemy specjalne kurtyny antystatyczne. Niwelują one elektryzowanie się powierzchni, co jest nieocenione przy pracy z łatwopalnymi substancjami.

Jak wygląda elektryzowanie się powierzchni?
Do elektryzowania się powierzchni dochodzi w bardzo prosty sposób, wystarczy potrzeć jedną powierzchnią materiału o drugą. Powoduje to gromadzenie się ładunków elektrostatycznych i wyładowaniu w postaci iskry. Jest to szczególnie niebezpiecznie przy pracy z materiałami łatwopalnymi, gdyż może doprowadzić do wybuchu bądź pożaru. Ładunki te są niebezpieczne także dla urządzeń elektronicznych, dlatego wszelkie centra danych (czy hurtownie elektroniczne) muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Czym są kurtyny antystatyczne?
Są to kurtyny PCV wzbogacone substancjami antystatycznymi, które gromadzą wszelkie ładunki elektrostatyczne. Wykonane są z pasów PCV zamontowanych na specjalnych metalowych stelażach, a te z kolei muszą zostać uziemione aby odprowadzić ładunek.

Gdzie wykorzystywane są kurtyny?
Ze względu na swoją specyfikę, kurtyny antystatyczne mają szerokie zastosowanie. Oprócz zabezpieczania przed wybuchem takich miejsc jak kopalnie, laboratoria, malarnie proszkowe, są również wykorzystywane w branży elektronicznej. Bardzo często stosuje się je w serwerowniach czy sklepach elektronicznych, aby iskra nie uszkodziła delikatnych urządzeń. Używa się ich również w tunelach wentylacyjnych.
Kurtyny antystatyczne można też montować w celu zniwelowania przeciągu lub zatrzymania ciepła. Dzięki temu, że są wykonane z pasów pozwalają na swobodne przejście. Dodatkowo są one przeźroczyste, więc spokojnie można zobaczyć pracownika w trakcie pracy, lub zwyczajnie zobaczyć co się za taką kurtyną dzieje. Jeśli więc przedsiębiorstwo nie posiada jeszcze takich zabezpieczeń, warto w nie zainwestować.

Więcej znajdziesz na: https://izolacyjnie.pl/