Zasłony a kurtyny spawalnicze


Zasłony spawalnicze wykonywane są z arkuszy elastycznej folii PCV. Jej grubość to zaledwie 0,4 mm. W jej skład wchodzą tworzywa, które uszlachetniają i dają zdolność pochłonięcia promieniowania podczerwonego, jak również ultrafioletowego, które powstaje w trakcie spawania. Kurtyny spawalnicze z kolei wykonuje się z pasów oraz lameli spawalniczych, których grubość to 2 mm lub 1 mm. Kurtyna spawalnicza chroni przed promieniowaniem IR oraz UV na tym samym poziomie. Różnica jest jednak taka, że kurtyna dodatkowo chroni pracowników, którzy swoje stanowisko pracy mają blisko stanowiska spawacza przed iskrami i rozżarzonymi odpryskami spawalniczymi.

Zasłony spawalnicze

Wiesza się je przy użyciu stalowych haczyków. Należy je przełożyć w specjalne otwory montażowe, które znajdują się w górnej krawędzi zasłony, po czym zakłada się ją na stelaż lub na rozciągniętą stalową linę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasłonę można swobodnie przesuwać. Kurtyny spawalnicze natomiast okuwa się w blachę mocującą wykonaną ze stali nierdzewnej przy użyciu nitów stalowych. Takie połączenie jest mocne, dzięki czemu kurtyna służy naprawdę długo. Okute już pasy trzeba nałożyć na wieszaki grzebieniowe, które również wykonane są ze stali nierdzewnej.

Najważniejsza jest ochrona

Zarówno zasłona, jak i kurtyna ma zadanie ochronne i właśnie do takich celów zostały wyprodukowane. Spawacz, wykonując swoją pracę, ubrany jest w specjalne ubranie ochronne, specjalne okulary oraz rękawice, aby nie stała mu się krzywda w trakcie wykonywania swojej pracy. Pozostali pracownicy, którzy pracują blisko spawaczy takiej ochrony nie mają. Trzeba więc chronić ich w inny sposób. Podczas spawania powstaje bardzo dużo odprysków. Można się również poparzyć. Praca spawacza nie należy do najłatwiejszych. Ma on jednak zapewnione jak najlepsze warunki do wykonywania swojego zawodu. Takie warunki trzeba stworzyć też pozostałym pracownikom. Dlatego też powstały zasłony spawalnicze oraz kurtyny spawalnicze. Mają one za zadanie chronić przed niebezpiecznymi czynnikami powstałymi w trakcie spawania.

Bogata oferta zasłon spawalniczych i kurtyn spawalniczych – sprawdź na https://ekranypcv.pl/